Masz pozytywny test na koronowirusa - co dalej ?
GODZINY PRCY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ ORAZ PEDAGOGA SZKOLNEGO
GODZINY PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
W TRAKCIE TRWANIA ZDALNEGO NAUCZANIAWTOREK
11:00 - 13:00
ŚRODA
8:00 - 10:00
CZWARTEK
10:00 – 12:00
PIĄTEK
8:00 – 10:00
GODZINY PRACY PEDAGOGA SZKOLNEGO
W TRAKCIE TRWANIA ZDALNEGO NAUCZANIAŚRODA
8:30 – 13:00
KSZTAŁCENIE NA ODLEGŁOŚĆ - edukacja wczesnoszkolna (klasy 1-3)
Praktyczny poradnik dla rodziców i nauczycieli
MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ Listopad 2020
Edukacja wczesnoszkolna
Proces wychowania i kształcenia prowadzony w klasach I-III szkoły podstawowej umożliwia dziecku odkrywanie własnych możliwości i sensu działania. Ten sam proces realizowany obecnie w domu ma umożliwić dzieciom poznanie tych aspektów.
Rodzice powinni spokojnie przedstawić dzieciom sytuację, w której się znalazły, wyjaśniając przyczyny izolacji. W domu Rodzice w sposób naturalny bawią się z dziećmi i każda zabawa, gra, rozmowa, wspólne oglądanie filmu to formy wspierające rozwój dziecka. Czas, w którym dziecko nie chodzi do szkoły, można wykorzystać na to, aby stało się ono bardziej samodzielne, lepiej zorganizowane, odpowiedzialne. Pobyt w domu daje możliwość częstszych rozmów z dziećmi na interesujące je tematy. W ten sposób można wzbogacać ich słownictwo oraz wiedzę o świecie. Ważne jest także wspólne czytanie książek, rozmawianie o nich i wyjaśnianie. Głośne czytanie oraz słuchanie tekstu czytanego jest dobrą metodą wspierania nauki czytania. Nauka w domu to możliwość realizowania rodzinnych projektów oraz słowna informacja zwrotna skierowana do dziecka, budująca świadomość jego własnych postępów, zasobów i potrzeb rozwojowych.
Dziecko najlepiej rozwija się, kiedy uczestniczy w procesie nadawania znaczeń czynnościom i działaniom, które wykonuje. Wynika to z naturalnej potrzeby działania. W obecnej sytuacji nauczyciel może przekazać rodzicom za pośrednictwem strony internetowej szkoły lub innej formy komunikacji przyjętej w szkole:
- propozycje wykonania projektów plastycznych, projektów technicznych, zabaw badawczych lub eksperymentów do wyboru;
- propozycję zabaw i zajęć opracowaną na potrzeby uczniów swojej klasy, powiązaną z treściami realizowanego programu w tej klasie, opracowane przez siebie lub udostępniane propozycje zadań, ćwiczeń, twórczej aktywności uczniów;
- linki do słuchowisk, audycji radiowych i programów telewizyjnych (pasma edukacyjne Telewizji Polskiej dla najmłodszych dzieci), a także programów i zabaw on-line;
- zestaw ćwiczeń i zadań dla uczniów – przemyślanych, zgodnych z założeniami i treściami realizowanego w danej klasie programu nauczania oraz z potrzebami rozwojowymi uczniów;
- cyfrową wersję podręcznika (jeżeli to możliwe).
Nauka dziecka w domu to stwarzanie warunków do jego aktywizacji we wszystkich obszarach rozwoju, a nie powtarzające się wypełnianie schematycznych zadań. Istotą procesu uczenia się dziecka w wieku wczesnoszkolnym jest jego udział w eksperymentach i doświadczeniach wielozmysłowych. Eksperyment i doświadczenie wielozmysłowe to konkretne działanie w przestrzeni. Mogą to być np. rodzinne projekty:
- przygotowanie produktów i pieczenie ciasta z wykonaniem notatki dotyczącej czasu przeprowadzania kolejnych czynności w projekcie;
- opracowanie rodzinnego księgozbioru z klasyfikacją książek według przyjętej zasady;
- zorganizowanie rodzinnego turnieju gier planszowych;
- rodzinna wycieczka po wirtualnym muzeum z wykonaniem notatki na temat ciekawych eksponatów i zapisu informacji o nich;
- budowanie z klocków konstrukcji na wybrany temat;
- przygotowanie świątecznych kartek dla koleżanek i kolegów z klasy w wersji papierowej i cyfrowej.
Dla Rodziców
Drodzy Rodzice!
Dyrektorzy oraz nauczyciele ze szkół, do których uczęszczają Państwa dzieci, dokładają wszelkich starań, aby w różnych formach kontynuować nauczanie na odległość. W obecnej sytuacji Państwa rola – rodziców, którzy wspierają swoje dzieci w uczeniu się w domu – nabiera nowego znaczenia.
Zachęcamy do stałego komunikowania się ze szkołą i współpracy z nauczycielami w zakresie organizacji zdalnego nauczania.
Zawieszenie zajęć wychowawczych i dydaktycznych w szkołach nie oznacza, że najmłodsi uczniowie przestają kontynuować proces wychowania i kształcenia. Obecna sytuacja sprawia, że podstawa programowa edukacji wczesnoszkolnej powinna być realizowana – przy współpracy nauczyciela i rodziców – w domu rodzinnym. W tym czasie, dla wspierania rozwoju dzieci, realizowane są konkretne zadania zapisane w podstawie programowej.
Zadania te zobowiązują nauczycieli i wychowawcę do kontaktu z rodzicami, aby razem z nimi ustalić sposób i zakres realizowania działań edukacyjnych. W tym celu nauczyciele powinni zadbać o kontakt z rodzicami, wykorzystując np.:
- stronę internetową szkoły;
- komunikatory, profile szkół;
- kontakt telefoniczny.
Nauczyciele wspólnie z rodzicami powinni określić najdogodniejszą formę wzajemnego kontaktu, która pozwoli im na rozważne oraz odpowiedzialne zorganizowanie i prowadzenie w warunkach domowych odpowiednich form wspierania rozwoju dzieci.
Przekazujemy kilka wskazówek, które mogą być pomocne w kształceniu na odległość. Proponowane sposoby działania, narzędzia i aplikacje wykorzystywane do kontynuowania nauki na odległość mogą także wspierać rozwijanie pasji oraz zainteresowań Państwa dzieci i stać się ważnym elementem ich rozwoju, również po powrocie do stacjonarnego trybu uczenia się.
Rodzicu,
- W obecnej sytuacji nauka w domu jest koniecznością. Trzeba jednak pamiętać, że ten szczególny czas powinien być przeznaczony nie tylko na zdobywanie wiedzy, ale także na rozwijanie innych form aktywności dziecka, w tym na aktywność fizyczną, odpoczynek i wzmacnianie relacji rodzinnych oraz pobudzanie zainteresowań.
- Zaplanuj czas dziecka i podziel go na np. cztery obszary:
- edukacja – będą to np.: indywidualna praca ucznia z materiałami przekazanymi czy wskazanymi przez nauczyciela i według jego wskazówek, zajęcia prowadzone przez nauczyciela on-line (w czasie rzeczywistym) oraz inne formy nauki ucznia (wykonywanie prac domowych, ćwiczeń, czytanie lektur);
- aktywność ruchowa – w obecnej sytuacji to przede wszystkim wszelkiego rodzaju aktywności fizyczne bezpieczne i możliwe do wykonania w warunkach domowych, w tym np. proste ćwiczenia gimnastyczne, taniec;
- obowiązki domowe, w których wypełnianie dziecko powinno być zaangażowane (sprzątanie, pomoc przy posiłkach); można je wzbogacać np. o aspekty matematyczne (np. ważenie, odmierzanie, odliczanie), dotyczące ochrony środowiska (np. segregacja śmieci i rozmowa na ten temat); nawet obowiązki mogą być atrakcyjne, jeśli jest to czas spędzany z rodzicami, rodzeństwem, kiedy dziecko obdarzane jest uwagą, a jego rola jest ważna;
- rozrywka – to każda forma zabawy i odpoczynku, która minimalizuje poczucie braku kontaktu z rówieśnikami, okazja do podzielenia się z dziećmi swoimi pasjami, wspólne gry planszowe; pomoc w rozpoznawaniu i rozumieniu emocji dziecka (np. w sytuacji doświadczania radości zwycięstwa czy zaakceptowania przegranej).
- Nauka w domu wymaga od dziecka większej samodzielności. Zachęcaj swoje dziecko do samodzielnej pracy, wzmacniaj jego poczucie sprawstwa, doceniaj samodzielnie wykonane zadania. Zachęcaj dziecko do systematycznego uczenia się. Nagradzaj za pilność, systematyczność i samodzielną naukę.
- Pozostań w kontakcie z wychowawcą i nauczycielami. Udostępnij im swój numer telefonu, adres mailowy, korzystaj z dziennika elektronicznego, sprawdzaj stronę internetową szkoły.
- Zgłaszaj szkole na bieżąco swoje spostrzeżenia i wnioski, w szczególności dotyczące przebiegu uczenia na odległość (np. trudności techniczne, posiadane zasoby i możliwości sprzętowe).
- Pomóż dziecku zorganizować warunki do nauki w domu – kącik, pomieszczenie, dostęp do komputera, tablet itd. Zadbaj o ograniczenie czynników, które mogą rozpraszać dziecko w czasie nauki.
- Wspólnie z dzieckiem ustalcie godziny nauki, przeplatane odpoczynkiem (zabawa, sport, rozrywka) lub innymi aktywnościami, np. prace w domu na rzecz rodziny.
- Pomóż dziecku w pobieraniu materiałów, zrozumieniu poleceń. Doradź, w jaki sposób ma przechowywać pobrane materiały, pomóż w przekazywaniu rezultatów wykonanych prac.
- Zwróć dziecku szczególną uwagę na bezpieczne korzystanie z internetu. Nadzoruj działania dziecka w sieci i rozmawiaj z nim o podejmowanych aktywnościach. Przydatne informacje dotyczące zasad bezpieczeństwa w sieci znajdziesz na stronach:
https://www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci.
- Sprawdzaj aktualności i komunikaty publikowane na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, które dotyczą edukacji zdalnej.
Szanowni Rodzice, w tej nietypowej sytuacji nauczyciele wciąż wypełniają swoje zadania, chociaż w zmienionej formie. Pozostają otwarci na współpracę z Wami i cały czas za pośrednictwem przekazywanych zadań, inspiracji, uwag mają wpływ na proces rozwoju Państwa dzieci.
DLA NAUCZYCIELI
Drodzy Nauczyciele!
Edukację wczesnoszkolną powinny charakteryzować: spokój i systematyczność procesu nauki, wielokierunkowość, dostosowanie tempa pracy do możliwości psychoruchowych każdego ucznia[1].
Obecnie Waszym największym wyzwaniem jest koordynowanie pracy uczniów w warunkach nauki w domu, zgodnie z realizowanym programem nauczania. Wykorzystajcie do tego sprawdzone zasoby cyfrowe, w tym multimedialne, dostępne np.:
- na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej[2] https://epodreczniki.pl/ksztalcenie-ogolne/edukacja-wczesnoszkolna – zamieszczony tutaj multimedialny
e-podręcznik do edukacji wczesnoszkolnej z serii „Zgrzyciaki” może być wykorzystywany i polecany jako ciekawy materiał uzupełniający; - na platformie https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje/ (szkoła podstawowa) – nowa edycja portalu, uruchomiona z początkiem tego roku szkolnego, zawiera bazę sprawdzonych zasobów edukacyjnych na bieżący szkolny (2020/2021); w zakładce „archiwum” dostępne są także materiały do lekcji przygotowanych w okresie od marca do czerwca br.;
- na portalu https://www.scholaris.pl/ –dostępne są tutaj np. scenariusze lekcji dla klas I-III szkoły podstawowej oraz karty pracy;
- na platformie https://eszkola.tvp.pl/ – publikowane w paśmie edukacyjnym „Wesoła Nauka” zajęcia są skierowane do przedszkolaków i dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, a także ich rodziców i nauczycieli. Prowadzący wraz z nauczycielami, rodzicami, youtuberami i gwiazdami telewizji zapraszają dzieci do fascynującego świata nauki. Prezentują zaskakujące eksperymenty i doświadczenia naukowe oraz kreatywne gry i zabawy. Nie brakuje zajęć sportowych, prac twórczych i muzyki, z największymi gwiazdami w roli domowych nauczycieli.
Przydatne informacje na temat popularnych kanałów informacyjnych, materiały i narzędzia, proste poradniki video, a także programy, które mogą ułatwić Państwu pracę zdalną z uczniami, znajdują się również na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/nauczycielu-poprowadz-lekcje-online
Drodzy Nauczyciele, kontaktujcie się z rodzicami w rozsądnych odstępach czasowych, przedstawiając propozycje projektów możliwych do przeprowadzenia w domu. Praca dziecka z zeszytem czy wypełnianie tzw. kart pracy nie powinny być podstawową formą aktywności dzieci. Ważne jest wspieranie, w miarę możliwości, wielokierunkowej aktywności dzieci oraz zmniejszenie nacisku i rzadsze zadawanie obowiązkowych zadań i ćwiczeń do wykonania w terminie.
W zdalnym nauczaniu należy wziąć pod uwagę higienę pracy oraz naturalne potrzeby dziecka, a także ograniczoną dyspozycyjność Rodziców.
[1] Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 356 oraz poz. 1679).
[2] informacje na temat rejestracji i logowania oraz pracy w środowisku platformy, wraz z filmami instruktażowymi, są zamieszczone na platformie epodreczniki.pl (zakładka: filmy instruktażowe i instrukcje)
"Szkoła do hymnu". Wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego we wtorek o godzinie 11.11
Aby szkoła była miejscem w pełni bezpiecznym potrzebna jest niezwykła odpowiedzialność całej społeczności szkolnej:
- rodziców – za posyłanie do szkół tylko zdrowych dzieci,
- nauczycieli – za przychodzenie do pracy bez żadnych objawów chorobowych,
- uczniów – za stosowanie się do nowych zasad bezpieczeństwa obowiązujących w szkole.
Wytyczne MEN, MZ I GIS dla placówek od 1 wrzesnia 2020r.
Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z 25 sierpnia 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – IV aktualizacja
wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374, 567 i 1337)
Organizacja opieki w podmiocie:
- Grupa dzieci wraz z opiekunem powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali (zalecenia dotyczące spożywania posiłków poniżej).
- Zaleca się, aby do grupy dzieci przyporządkowani byli, w miarę możliwości organizacyjnych, ci sami opiekunowie.
- Powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt* od 3 do 5 dzieci, w miarę możliwości, powinna wynosić co najmniej 15 m2; w przypadku liczby dzieci większej niż 5 powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt dzieci ulega zwiększeniu na każde kolejne dziecko o co najmniej 2 m2, jednakże powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m2.
* Do przestrzeni tej nie wlicza się pomieszczenia/ń kuchni, zbiorowego żywienia, pomocniczych (ciągów komunikacji wewnętrznej, pomieszczeń porządkowych, magazynowych, higienicznosanitarnych – np. łazienek, ustępów). Nie należy sumować powierzchni sal dla dzieci i przeliczać łącznej jej powierzchni na limit miejsc. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów w niej się znajdujących.
- W sali, w której przebywa grupa należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki). Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.) należy je dokładnie myć, czyścić lub dezynfekować.
- Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do placówki i z placówki niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach opiekunowie powinni zapewnić, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast rodzice / opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie / pranie / dezynfekcję zabawki.
- Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- W miarę możliwości organizacyjnych należy zapewnić taką organizację pracy, która uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci (np. różne godziny przyjmowania grup do placówki, różne godziny zabawy na dworze).
- Opiekunowie powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni podmiotu, wynoszący min. 1,5 m.
- Personel kuchenny nie powinien kontaktować się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.
- Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z podmiotu mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników podmiotu jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 1,5 m.
- Rodzice mogą wchodzić z dziećmi do przestrzeni wspólnej podmiotu, z zachowaniem zasady - 1 rodzic z dzieckiem/dziećmi lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem/dziećmi 1,5 m, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego w placówce rodzic / opiekun za zgodą dyrektora placówki może przebywać na terenie placówki z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoba zdrowa, w której domu nie przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych). Należy ograniczyć dzienną liczbę rodziców / opiekunów dzieci odbywających okres adaptacyjny w placówce do niezbędnego minimum, umożliwiając osobom zachowanie dystansu społecznego co najmniej 1,5 m.
- Do podmiotu może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Dzieci do podmiotu są przyprowadzane/ odbierane przez osoby zdrowe.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do podmiotu.
- Należy ograniczyć przebywanie osób trzecich w placówce do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe).
- Należy zapewnić sposoby szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami dziecka.
- Rekomenduje się zakup termometru, najlepiej bezdotykowego (minimum 1 termometr na podmiot) - dezynfekcja po użyciu w danej grupie. W przypadku posiadania innych termometrów, niż termometr bezdotykowy, konieczność jego dezynfekcji po każdym użyciu.
- Należy uzyskać zgodę rodziców/opiekunów na pomiar temperatury ciała dziecka jeśli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
- Jeśli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania dziecka z podmiotu.
- Zaleca się korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu, przy zachowaniu wymaganej odległości od osób trzecich - optymalnie na terenie podmiotu, a gdy nie ma takiej możliwości, wyjście na pobliskie tereny rekreacyjne.
- W przypadku korzystania przez grupę z placu zabaw poza terenem danego podmiotu zaleca się korzystanie z niego przez dzieci z jednej grupy, po uprzednim czyszczeniu z użyciem detergentu lub dezynfekowanie sprzętów/ przedmiotów, do których dzieci będą miały dostęp.
- Sprzęt na placu zabaw lub boisku, należącym do podmiotu, powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeśli nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
- Przed wejściem do budynku należy umożliwić skorzystanie z płynu dezynfekującego do rąk oraz zamieścić informację o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe, wchodzące do podmiotu.
- Należy dopilnować, aby rodzice/opiekunowie dezynfekowali dłonie przy wejściu lub zakładali rękawiczki ochronne oraz zakrywali usta i nos.
- Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robiły to dzieci, szczególnie po przyjściu do podmiotu, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
- Rekomenduje się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych - poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników.
- Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy w razie konieczności powinni być zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, a także fartuchy z długim rękawem (do użycia np. do przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka - adekwatnie do aktualnej sytuacji).
- Zaleca się wywieszenie w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych plakatów z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.
- Należy zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet.
Gastronomia
- Należy wyłączyć źródełka i fontanny wody pitnej, zapewnić korzystanie z innych dystrybutorów przez dzieci pod nadzorem opiekuna; zalecenia higieniczne w przypadku innych dystrybutorów wody zostały wskazane na stronie internetowej GIS.
- Przy organizacji żywienia (stołówka, kuchnia) w instytucji, obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadzić należy zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników, w miarę możliwości odległość stanowisk pracy, a jeśli to niemożliwe – środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
- Korzystanie z posiłków musi być bezpieczne, w miejscach do tego przeznaczonych, w tym rekomenduje się zmianowe wydawanie posiłków, czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60OC lub je wyparzać.
- Od dostawców cateringu należy wymagać pojemników i sztućców jednorazowych.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu podmiotu
- Do pracy w podmiocie mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- W miarę możliwości nie należy angażować w zajęcia opiekuńcze pracowników i personelu powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
- Należy wyznaczyć i przygotować (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielić obszar, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych.
- Należy przygotować procedurę postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19, która powinna uwzględniać minimum następujące założenia:
- Należy przygotować procedurę postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19, która powinna uwzględniać minimum następujące założenia:
- Pracownicy/obsługa podmiotu powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną.
- Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach: https://www.gov.pl/web/gis lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/ a także obowiązujących przepisów prawa.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie podmiotu należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego*
* Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/ oraz https://www.gov.pl/web/gis odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
- Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/oraz https://www.gov.pl/web/gis odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
- Zawsze, w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady
Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 – 1 września 2020r.
Informacja Dyrektora Szkoły Podstawowej w Góralach
Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 – 1 września 2020r.
godzina 8.30 (szkoła klasy I – VIII ) i 9:00 ( oddziały przedszkolne).
W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną oraz związanymi z tym procedurami nie będzie apelu inaugurującego nowy rok szkolny2020/2021 dla wszystkich uczniów.
- O godzinie 8.30 w sali gimnastycznej odbędzie się apel, w którym udział wezmą uczniowie klas I-III. Uczniowie klasy I mogą wejść do szkoły wraz z jednym opiekunem.
- Uczniowie klas IV - VIII rozpoczną nowy rok szkolny spotkaniem z wychowawcami w izbach lekcyjnych o godzinie 8:30.
- Dzieci z oddziałów przedszkolnych ( 4 – 5 latki i 6-cio latki ) rozpoczną nowy rok szkolny spotkaniem z wychowawcami w salach przedszkolnych o godzinie 9:00. Przy dziecku może być jeden opiekun.
- W autobusie szkolnym dzieci i uczniowie zobowiązani są do zasłaniania ust i nosa oraz zachowania bezpiecznego dystansu.
- Przy wejściu do szkoły dzieci i uczniowie będą mieli mierzoną temperaturę.
- Prosimy nie przysyłać do szkoły dzieci z objawami chorobowymi.
- Plan dowożenia w dniu 1 września 2020 r. (rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021)
Rano uczniowie do szkoły w Góralach, przyjeżdżają według stałego rozkładu jazdy obowiązującego w roku szkolnym 2019 /2020.
Odjazdy uczniów po uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego podejrzeć można w załączniku poniżej.
UWAGA.
Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii na uczniów nakłada się obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego podczas przejazdu autobusem szkolnym.
Regina Szczotek – dyrektor szkoły
Wniosek na dożywianie dzieci w szkołach
Zakończenie roku szkolnego 2019/2020
Zakończenie zajęć w szkole: 26.06.2020r.
Organizacja zakończenia:
Autobusy nie kursują, po świadectwo przyjeżdża dziecko/uczeń z rodzicem.
Rozdanie świadectw:
Oddział
Godzina wejścia do szkoły
4-5 latki 9:00
„O” 9:15
klasa I 9:30
klasa II 9:45
klasa III 10:00
klasa IV 10:15
klasa V 10:30
klasa VI 10:45
klasa VII 11:00
klasa VIII 11:15
31.07.2020r. w godz.10:00 - 11:00 odbieramy Zaświadczenia z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.
Regina Szczotek – dyrektor szkoły
Informacje dotyczące pracy biblioteki szkolnej w Szkole Podstawowej w Góralach od 1 czerwca 2020
- Biblioteka szkolna wznawia swoją działalność z uwzględnieniem wytycznych i rekomendacji MEN, MZ i GIS.
- W tym czasie będzie możliwość wypożyczenia wybranych książek i ich oddanie oraz obowiązkowy zwrot podręczników szkolnych.
- Wypożyczeń i zwrotów można dokonać w czasie pracy biblioteki.
- Poniedziałek 9.00 – 12.00
- Wtorek 9.00 – 12.00
- Środa 10.00 – 13.00
- Czwartek 11.00 – 14.00
- Piątek 10.00 – 13.00
- Oddanie książek i podręczników w innym terminie będzie możliwe po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu numer telefonu 603 155 329.
- Wypożyczeniu podlegają wybrane przez czytelnika książki, ale bez możliwości wolnego dostępu do półek.
- Jednocześnie w bibliotece może przebywać 3 czytelników z zachowaniem bezpiecznej odległości co najmniej 1,5m między sobą oraz zatrudniony w niej nauczyciel.
- Rekomenduje się podczas przebywania w bibliotece szkolnej używanie maseczek i rękawiczek oraz odkażanie płynem dezynfekującym dłoni i powierzchni użytkowych.
- Drzwi do biblioteki podczas jej otwarcia pozostają otwarte.
- Oddane książki podlegają kwarantannie.
- Termin zwrotu książek podręczników do 23czerwca.
- Zasady zwrotów książek i podręczników:
- Zwrotu książek i podręczników dokonują uczniowie lub ich opiekunowie bezpośrednio do biblioteki.
- W klasach I –III zbiorem podręczników zajmują się wychowawcy i to oni oddają całe komplety wypożyczonych dla swoich uczniów podręczników.
- Uczniowie zwracający podręczniki przynoszą jednorazowo cały wypożyczony na początku roku szkolnego komplet.
- Zwroty książek będą dokonywane na II piętrze szkoły – obok biblioteki w oznaczonym miejscu.
- Książki i podręczniki zgubione lub zniszczone podlegają odkupieniu przez ucznia według obowiązujących regulaminów.
- Zwracane podręczniki powinny być podpisane przez ucznia i wyczyszczone z ewentualnych zabrudzeń, zapisków, ze zbędnych materiałów np. zakładek, karteczek i.t.p.
- jeżeli chcesz wypożyczyć książkę musisz mieć wypełnioną przez rodziców deklarację i oświadczenie, by przyjść do biblioteki.
- jeżeli chcesz tylko oddać książki włóż je do reklamówki z karteczką na której będzie: imię, nazwisko i klasa, reklamówkę umieść w kartonie znajdującym się na II piętrze w budynku szkoły.
- Jeżeli chcesz oddać podręczniki włóż cały komplet do reklamówki z karteczką na której będzie: imię, nazwisko i klasa, reklamówkę umieść w kartonie znajdującym się na II piętrze w budynku szkoły.
- Jeżeli uczeń nie może przynieść książek lub podręczników, obowiązek ten spoczywa na rodzicach.
Bibliotekarz – Beata Becmer
Dyrektor szkoły – Regina Szczotek
"Zdalna Szkoła"
Dziękujemy za otrzymane komputery.
Procedury na czas pandemii
…………………………………… Górale 18.05.2020
(pieczęć szkoły (miejscowość, data)
Zarządzenie nr 10/2020
Dyrektora Szkoły Podstawowej w Góralach
z dnia 18 maja 2020 r.
w sprawie: wewnętrznych procedur bezpieczeństwa w warunkach pandemii COVID-19 obowiązujących w Szkole Podstawowej w Góralach
Na podstawie :
- Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz.1239 ze zm.),
- Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.),
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 ze. zm.),
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.)
- § 1 Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19( Dz. U z 2020r. poz. 493
- Rozporządzenia MEN z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374 567)
- Wytyczne dla przedszkoli wskazane przez GIS, MZ i MEN z dnia 30 kwietnia 2020r.
- Wytyczne dla klas I – III wskazane przez GIS, MZ i MEN z dnia 30 kwietnia 2020r.
- Dodatkowe wytyczne dla dyrektorów i nauczycieli w związku z umożliwieniem opieki uczniom klas I – III i organizacją konsultacji na terenie szkoły
- Kalendarz zmian w szkołach i placówkach do wakacji z dnia 13 maja 2020r.
W związku z otwarciem szkoły od dnia 25 maja 2020r.i uruchomieniem oddziałów klas I – III, oddziałów przedszkolnych, zajęć rewalidacyjnych i konsultacji indywidualnych dla uczniów klas ósmych zarządzam, co następuje:
§ 1
1. Wprowadza się „Wewnętrzne procedury bezpieczeństwa w warunkach pandemii COVID-19”, stanowiące załącznik nr 1 do Zarządzenia.
2. Procedury obowiązują wszystkich pracowników Szkoły Podstawowej w Góralach oraz rodziców którzy będą korzystać z opieki w oddziałach klas I – III, opieki w oddziałach przedszkolnych, zajęć rewalidacyjnych i konsultacji indywidualnych dla uczniów klas ósmych.
3. Zarządzenie zobowiązuje wyżej wspomnianych do przestrzegania postanowień zawartych w procedurach.
§ 2
Zmiany w Wewnętrznych procedurach bezpieczeństwa w warunkach pandemii COVID-19,
wynikające między innymi z nowelizacji obowiązujących przepisów lub innych przyczyn będą dokonywane w formie aneksów.
§ 3
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania tj. 18 maja 2020 r.
……………………………………………………………
(podpis i pieczątka dyrektora szkoły )
Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 10//2020
z dnia 18 maja 2020 r.
Wewnętrzne procedury bezpieczeństwa w warunkach pandemii COVID-19 obowiązujących w Szkole Podstawowej w Góralach
W przypadku użycia w niniejszej procedurze słowa:
Dziecko - należy przez to rozumieć wychowanka przedszkola,
Uczeń - należy przez to rozumieć wychowanka szkoły,
Pracownik - należy przez to rozumieć wszystkich pracowników pedagogicznych jak i niepedagogicznych,
Placówka - należy przez to rozumieć Szkołę Podstawową w Góralach,
Lekcja - należy przez to rozumieć zajęcia przedszkolne i zajęcia opiekuńczo - wychowawcze organizowane w placówce.
§ 1
POSTANOWIENIA OGÓLNE
1. Niniejszy Regulamin określa wewnętrzne procedury bezpieczeństwa na terenie placówki w okresie pandemii COVID-19, zakres stosowania dotyczy wszystkich pracowników szkoły , wychowanków przedszkola, uczniów szkoły a także ich rodziców/opiekunów prawnych.
2. Celem procedur jest:
a) zminimalizowanie zagrożeń zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19,
b) umożliwienie rodzicom, którzy nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką nad dzieckiem w domu, podjęcia pracy zawodowej ,
c) ustalenie zasad funkcjonowania placówki w związku z nałożeniem na placówki obowiązku utrzymywania reżimu sanitarnego,
3. Procedury określają działania, które zminimalizują możliwość zakażenia, ale mimo wszystkich podjętych środków bezpieczeństwa, nie pozwolą w 100% wyeliminować ryzyka związanego z zakażeniem dlatego rodzic decydując się na przyprowadzenie dziecka do placówki jest zobowiązany wypełnić OŚWIADCZENIE, stanowiące załącznik nr 2.
§ 2
PRZEDMIOT PROCEDURY
1.Przedmiotem niniejszej procedury jest określenie:
- zasad pracy dla pracowników,
- zasad organizacji opieki w placówce,
- zasad dotyczących żywności i żywienia dzieci,
- zasad dezynfekcji,
- zasad obecności osób trzecich na terenie placówki,
- zasad postępowania na wypadek stwierdzenia na terenie przedszkola zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
§ 3
OBOWIĄZKI DYREKTORA PLACÓWKI
1. Dyrektor ustala regulaminy wewnętrzne i dostosowuje procedury obowiązujące w
placówce do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.
2. Współpracuje z organem prowadzącym w celu zapewnienia odpowiednich środków do dezynfekcji oraz ochrony osobistej.
3. Organizuje pracę personelu pedagogicznego i niepedagogicznego na okres wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.
4. Planuje organizację pracy przedszkola i szkoły na podstawie analizy zebranych zdalnie informacji od rodziców o liczbie dzieci i uczniów, których rodzice decydują się przyprowadzić do placówki w czasie pandemii.
5. Przekazuje rodzicom informację o czynnikach ryzyka COVID-19, informuje o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka do placówki, jak i dowiezieniem ich. W związku z powyższym wymagane jest podpisanie odpowiedniej DEKLARACJI stanowiącej załącznik 3.
6. Zapewnia pomieszczenie do izolacji w razie pojawienia się podejrzenia zachorowania dziecka lub pracownika: pomieszczenie klasy IV.
7. Wyposaża pomieszczenia w co najmniej 2 zestawy ochronne, w skład, których wchodzi: 1 przyłbica, 1 kombinezon ochronny, 2 półmaski z filtrem FFP2 lub FFP3, co najmniej 2 pary rękawiczek.
8. Zapewnia środki ochrony osobistej dla pracowników (rękawiczki, przyłbice, maseczki, fartuchy itd.) oraz środki higieniczne do dezynfekcji rąk i powierzchni.
9. Dopilnowuje aby w holu głównym przy wejściu umieszczono dozownik z płynem do dezynfekcji rąk, a w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych, były mydła oraz instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk dla dorosłych i dzieci stanowiące umieszczone w widocznych miejscach w placówce, a przy dozownikach z płynem instrukcje do dezynfekcji rąk umieszczone w widocznych miejscach w placówce.
10. Bezwzględnie przy każdym wejściu/ wyjściu z palcówki /w trakcie pracy często odkaża ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji wspomnianej w pkt. 9 i myje ręce zgodnie z instrukcją stanowiącą załącznik nr 3.
11. Zapewnia codzienną dezynfekcję zabawek, placu zabaw oraz wykorzystywanych do
zajęć przyborów sportowych.
12.Jest odpowiedzialny za usunięcie przedmiotów i sprzętu, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki).
13.Dyrektor wyznacza pracownika szkoły/przedszkola , który dokonuje pomiaru temperatury dziecka/pracownika dwa razy dziennie wpisując pomiar do tabeli
§ 4
PRACA PERSONELU
- Obowiązki pracowników obsługi i administracji:
- Pracownik pracuje w rękawiczkach i dba o higienę rąk – często myje mydłem lub środkiem dezynfekującym, nie dotyka okolicy twarzy, ust, nosa i oczu.
- Bezwzględnie przy każdym wejściu/ wyjściu z palcówki/w trakcie pracy często odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji umieszczonej w widocznych miejscach w placówce i myją ręce zgodnie z instrukcją.
- Pracownik po wejściu na teren placówki dokonuje pomiaru temperatury, gdy nie
Przekracza ona 37*C oraz nie zaobserwował u siebie objawów chorobowych może
rozpocząć pracę i udać się na swoje stanowisko pracy.
- Wykonując prace porządkowe pracownik wietrzy pomieszczenie, w którym pracuje.
- Zachowuje szczególną ostrożność korzystając z magazynu, dyżurki, innych pomieszczeń służących do wykonywania swoich obowiązków.
- Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze, blaty do spożywania posiłków i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury) regularnie dezynfekuje środkiem dezynfekującym lub wodą z detergentem.
- Wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, ciągi komunikacyjne regularnie i starannie sprząta z użyciem wody z detergentem.
- W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka) pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.
- Obowiązki nauczycieli:
- Pracuje wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu realizując zajęcia opiekuńczo – wychowawcze w przedszkolu i szkole lub zajęcia dydaktyczne realizowane w formie pracy zdalnej.
- Wyjaśnia dzieciom zasady obowiązujące w placówce ze zwróceniem szczególnej uwagi na przestrzeganie zasad higieny w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem.
- Przestrzega zasad korzystania z placu zabaw stosując się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczących ilości osób przebywających jednocześnie w w/w miejscu.
- Unika organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu lub przy jednej zabawce na placu zabaw.
- Opiekunowie powinni zachować dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni placówki, wynoszący co najmniej 1,5 metra.
- Dba o higienę rąk – często myje mydłem lub środkiem dezynfekującym, nie dotyka okolicy twarzy, ust, nosa i oczu.
- W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka) pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.
- Organizuje działania opiekuńczo-dydaktyczno- wychowawcze w wymiarze 5 godz. dziennie.
- Wyjaśnia dzieciom, jakie zasady obowiązują w szkole i dlaczego zostały wprowadzone. Komunikat przekazują w formie pozytywnej, aby wytworzyć w dzieciach poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje zachowanie, bez poczucia lęku.
- Instruuje, pokazuje techniki właściwego mycia rąk wg instrukcji dla dzieci umieszczonej w widocznych miejscach w placówce.
- Przypomina i daje przykład. Zwraca uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego powietrza.
- Sprawuje opiekę, prowadzi zabawy z dziećmi. Organizuje codzienną gimnastykę przy otwartych oknach.
- Pracownik dyżurujący w holu odbiera dziecko od rodzica/opiekuna prawnego, dokonuje pomiaru temperatury dziecka ,jej odczyt zapisuje na liście wejść.
§ 5
OBOWIĄZKI RODZICÓW/ OPIEKUNÓW PRAWNYCH
1. Rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do zapoznania się z Wewnętrznymi procedurami bezpieczeństwa w warunkach pandemii covid-19 na terenie przedszkola i szkoły dostępnymi na stronie szkoły : spgorale.edupage.org .
2. Zgłaszają dziecko do udziału w zajęciach w przedszkolu/oddziale przedszkolnym lub szkole minimum 2 dni robocze przed skorzystaniem z opieki przedszkolnej lub szkolnej do godziny 12.00 (telefonicznie lub mailowo na adres: sp_gorale@poczta.onet.pl).
3. Dostarczają do placówki uzupełnioną Deklarację oraz Oświadczenie rodzica/ opiekuna prawnego stanowiące załącznik nr 2 oraz załącznik nr 3 (do pobrania ze strony szkoły :) – co jest warunkiem przyjęcia dziecka do placówki. Scan oświadczenia i deklaracji przesyła mailem na adres : sp_gorale@poczta.onet.pl lub dostarcza w dniu przyprowadzenia dziecka do placówki.
4. Stosują się do zaleceń lekarskich, które mogą określić czas nieposyłania dziecka do placówki, jeśli wcześniej dziecko chorowało. Po przebytej chorobie rodzic zobligowany jest do dostarczenia do przedszkola lub szkoły zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego stan zdrowia dziecka, umożliwiający jego ponowne przyjęcie
5. W czasie pobytu w przedszkolu lub szkole nie ma obowiązku noszenia przez dzieci lub uczniów maseczek. Jeśli rodzice/prawni opiekunowie decydują się na posiadanie przez dziecko maseczki jest zobowiązany do przekazania nauczycielowi odpowiednich ich ilości zapakowanych w woreczku/pudełku opisanych imieniem i nazwiskiem dziecka.
6. Przestrzegają wytycznych dotyczących nie przynoszenia zabawek i innych niepotrzebnych przedmiotów przez dziecko do placówki.
7. Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust. Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
8. Rodzic/opiekun prawny oddaje dziecko pod opiekę wyznaczonemu pracownikowi przed wejściem do placówki – nie wchodzi na teren przedszkola/szkoły. Rodzice i opiekunowie prawni przyprowadzający i odbierający dzieci do/z placówki są zobowiązani do zachowania dystansu społecznego w odniesieniu do pracowników placówki oraz innych dzieci i ich rodziców wynoszący co najmniej 2 metry.
9. Są zobowiązani do podania aktualnego numeru telefonu i odbierania telefonów od dyrektora.
10.Tylko jedna osoba przyprowadza dziecko do przedszkola i przychodzi tylko z dzieckiem, mającym pozostać w placówce.
11. Rodzice nie posyłają do przedszkola dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
12. Gdy dziecko ukończyło 4 lata, rodzice zapewniają mu indywidualną osłonę ust i nosa w drodze do i z przedszkola lub szkoły.
13. Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
14. Bezwzględnie przy każdym wejściu/wyjściu z palcówki odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji stanowiącej umieszczonej w widocznych miejscach w placówce.
§ 6
ORGANIZACJA OPIEKI W PLACÓWCE W PODWYŻSZONYM REŻIMIE SANITARNYM
1. Na czas podwyższonego reżimu sanitarnego drzwi do placówki są zamknięte od 8.30- 15.00.
2. Jedna grupa dzieci lub uczniów przebywa w jednej i stałej sali.
3. Do grupy przydzielony jest jeden nauczyciel w ciągu dnia.
4. W grupie przedszkolnej lub szkolnej może przebywać do 12 dzieci. Jednakże minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci nie może być mniejsza niż 4m kwadratowe na każde jedno dziecko i każdego opiekuna.
5. W przypadku braku miejsc dla dzieci, o pierwszeństwie skorzystania z opieki zorganizowanej na terenie placówki decyduje organ prowadzący po zapoznaniu się z sugestiami otrzymanymi z Ministerstwa. Pierwszeństwo w skorzystaniu z opieki zorganizowanej mają dzieci pracowników ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i produkcji, oraz osób zwalczających i przeciwdziałających rozprzestrzenianiu się wirusa SARC-Co-2.
6. W sali, w której przebywa grupa należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać i zdezynfekować. Ilość zabawek ograniczona.
7. Dzieci nie mogą przynosić do przedszkola i szkoły zabawek z domu.
8. Sale przedszkolne i szkolne są wietrzone co godzinę.
9. Dzieci i uczniowie nie mogą przebywać na przyszkolnym placu zabaw.
10. Zakazuje się wychodzenia z podopiecznymi na spacery poza teren placówki.
12. Zakazuje się na terenie placówki mycia zębów przez dzieci do odwołania.
13. Jeżeli dziecko wykazuje oznaki osoby chorej i pomiar temperatury będzie podwyższony nie zostanie w tym dniu przyjęte do placówki.
§ 7
GASTRONOMIA
1. Herbatę dla dzieci nalewa nauczyciel do kubeczków, które od razu po użyciu oddawane są do kuchni i wyparzane.
2. Blaty, stoły, powierzchnie, opakowania produktów dezynfekuje się przed każdym użyciem w celu przygotowania posiłku.
3. Korzystanie z posiłków jest możliwe tylko i wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.
4. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce i wyparzać w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza.
5. W szkole brak jest źródełek lub fontann wody pitnej. Korzystanie z innych dystrybutorów przez uczniów może nastąpić jedynie pod nadzorem opiekuna; zalecenia higieniczne w przypadku innych dystrybutorów wody zostały wskazane na stronie internetowej GIS https://gis.gov.pl/oswiata/udostepniania-wody-do-spozycia-w-placowkach-oswiaty-fontanny-z-woda-do-picia-dystrybutory-wody-zrodelka/.
§ 8
DEZYNFEKCJA
1. Osoby dorosłe wchodzące na teren placówki muszą zdezynfekować ręce.
2. Rodzice/ opiekunowie wyposażeni są w rękawiczki i maseczkę zakrywająca nos i usta.
3. Osoby dorosłe wchodzące na teren placówki muszą zdezynfekować ręce.
4. Dzieci myją ręce przed wejściem na salę, po skorzystaniu z toalety, po przyjściu z placu zabaw, przed jedzeniem i po jedzeniu.
5. Prowadzony jest monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych - poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach, klawiatury, włączników.
6. Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
7. Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy zostają zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej — jednorazowe rękawiczki, przyłbice, maseczki na usta i nos, a także fartuchy z długim rękawem (do użycia w razie konieczności np. przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka – adekwatnie do aktualnej sytuacji).
8. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych wywieszono plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozowniku z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.
9. Toalety są dezynfekowane na bieżąco.
10.Dyrektor kontroluje monit czynności porządkowych oraz plan dezynfekcji.
§ 9
PRZEBYWANIE OSÓB TRZECICH
Na czas obowiązywania procedur związanych z zapewnieniem reżimu sanitarnego wprowadza się zakaz przebywania na terenie placówki osób postronnych.
§ 10
PROCEDURY NA WYPADEK STWIERDZENIA PODEJRZENIA ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM LUB CHOROBY COVID-19
1. Dziecko lub uczeń, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączkę) bezzwłocznie przez parownika wyposażonego w przyłbicę, fartuch ochronny, półmaskę i rękawiczki zostaje odizolowane do IZOLATORIUM – wyznaczonego pomieszczenia (pomieszczenie klasy IV – szkoła podstawowa).
2. Pracownik pozostaje z dzieckiem lub uczniem utrzymując min. 2 m odległości.
3. Nauczyciel zawiadamia dyrektora o zaistniałej sytuacji.
4. Dyrektor lub pracownik wskazany przez dyrektora bezzwłocznie zawiadamia rodziców o zaistniałej sytuacji.
5. Dyrektor zawiadamia stację sanitarno – epidemiologiczną, w razie złego stanu dziecka lub ucznia dzwoni na 999 lub 112.
6. Pracownik, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub choroby COVIDi-19 (duszności, kaszel, gorączkę):
- Zgłasza fakt dyrektorowi i bezzwłocznie udaje się do wyznaczonego pomieszczenia – IZOLATORIUM
- Dyrektor kieruje do pomocy osobę, która przystępując do działań zabezpiecza się w przyłbicę, fartuch ochronny, półmaskę i rękawiczki.
- Dyrektor bezzwłocznie zawiadamia odpowiednie służy, które podejmują dalsze kroki bezpieczeństwa.
§ 11
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1. Procedury bezpieczeństwa wchodzą w życie z dniem podpisania przez dyrektora.
2. Procedury obowiązują do odwołania.
3. Procedury zostaną uruchomione przez dyrektora z chwilą, gdy organ prowadzący:
a) zapewni środki higieniczne potrzebne do bieżącego funkcjonowania placówki.
b) zaopatrzy pracowników w indywidualne środki ochrony osobistej: jednorazowe
rękawiczki, maseczki, przyłbice, nieprzemakalne fartuchy z długim rękawem.
………………………………………………
(podpis i pieczęć dyrektora)
Załącznik nr 2
do Wewnętrznych procedur bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID-19
Górale, dnia . …………………………
OŚWIADCZENIE RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH
Oświadczam, że moja córka/ mój syn
___________________________________________________________________________
( nazwisko i imię dziecka/ucznia)
nie miał kontaktu z osobą zakażoną wirusem Covid-19 oraz nikt z członków najbliższej rodziny, otoczenia nie przebywa na kwarantannie, nie przejawia widocznych oznak choroby. Stan zdrowia dziecka jest dobry, syn/córka nie przejawia żadnych oznak chorobowych np. podwyższona temperatura, katar, alergia, kaszel, biegunka, duszności, wysypka, bóle mięśni, ból gardła, utrata smaku czy węchu i inne nietypowe objawy.
Jednocześnie oświadczam, iż jestem świadom/ świadoma pełnej odpowiedzialności za dobrowolne posłanie dziecka do Szkoły Podstawowej w Góralach w aktualnej sytuacji epidemiologicznej.
Oświadczam, iż zostałam poinformowany/a o ryzyku, na jakie jest narażone zdrowie mojego dziecka i naszych rodzin tj.:
1. Mimo wprowadzonych w przedszkolu obostrzeń sanitarnych i wdrożonych wszelkich środków ochronnych zdaję sobie sprawę, że na terenie placówki może dojść do zakażenia COVID – 19
2. W przypadku wystąpienia zakażenia lub jego podejrzenia w przedszkolu/szkole (nie tylko na terenie) personel/dziecko/rodzic dziecka – zdaje sobie sprawę, iż zarówno moja rodzina, jak i najbliższe otoczenie zostanie skierowane na 14-dniową kwarantannę.
3. W sytuacji wystąpienia zakażenia lub jego podejrzenia u dziecka/ ucznia, jego rodziców lub personelu przedszkole/szkoła zostaje zamknięta do odwołania, a wszyscy przebywający w danej chwili na terenie przedszkola/szkoły oraz ich rodziny i najbliższe otoczenie przechodzą kwarantannę.
4. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów u dziecka/ucznia/osoby z kadry pracowniczej, osoba ta zostanie natychmiast umieszczona w przygotowanym wcześniej IZOLATORIUM, wyposażonym w niezbędne środki ochrony osobistej, niezwłocznie zostanie powiadomiony rodzic/opiekun dziecka oraz stosowne służby i organy.
5. Zostałem/am poinformowany/a o możliwości pozostania z dzieckiem w domu i możliwości pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dziecko.
6. Dziecko nie jest/jest (niewłaściwe skreślić) uczulone na wszelkie środki dezynfekujące. Oświadczam, że w sytuacji zarażenia się mojego dziecka na terenie placówki nie będę wnosił skarg, zażaleń, pretensji do organu prowadzącego będąc całkowicie świadom zagrożenia epidemiologicznego płynącego z obecnej sytuacji w kraju.
……………………………………………..
(podpis rodzica)
Załącznik nr 3
do Wewnętrznych procedur bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID-19
…………………………….……… Górale, dnia . …………………...
…………………………………….
…………………………………….
(Nazwisko i imię oraz adres
zamieszkania rodzica)
DEKLARACJA RODZICA
Ja niżej podpisana/podpisany oświadczam, że:
1. Zapoznałem/łam się z treścią „Wewnętrznych procedur bezpieczeństwa w warunkach pandemii COVID-19 obowiązujących w Szkole Podstawowej w Góralach”.
2. Zobowiązuję się do przestrzegania obowiązujących „Wewnętrznych procedur bezpieczeństwa w warunkach pandemii COVID-19 obowiązujących w Szkole Podstawowej w Góralach”. związanych z reżimem sanitarnym przede wszystkim: przyprowadzania do przedszkola tylko i wyłącznie zdrowego dziecka, bez kataru, kaszlu, podwyższonej temperatury ciała oraz natychmiastowego odebrania dziecka z placówki (max.30 min) w razie wystąpienia jakichkolwiek oznak chorobowych w czasie pobytu w placówce. Przyjmuje do wiadomości i akceptuje, iż w chwili widocznych oznak choroby u mojego dziecka, dziecko nie zostanie w danych dniu przyjęte do placówki i będzie mogło do niej wrócić po ustaniu wszelkich objawów chorobowych min. 4 dni.
3. Wyrażam zgodę na pomiar temperatury ciała: przy wejściu i wyjściu z placówki dziecka/ucznia oraz osoby przyprowadzającej termometrem bezdotykowym w razie zaobserwowania u dziecka niepokojących objawów zdrowotnych.
4. Zobowiązuję się do poinformowania dyrektora placówki o wszelkich zmianach w sytuacji zdrowotnej odnośnie wirusa Covid-19 w moim najbliższym otoczeniu.
……………………………………………..
(podpis rodzica)
PROCEDURA SZYBKIEJ ŚCIEŻKI KOMUNIKACJI
Z RODZICAMI DZIECI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GÓRALACH
- Rodzica/opiekuna prawnego pozostawiającego dziecko w przedszkolu/szkole zobowiązuje się do złożenia oświadczenia stanowiącego załącznik nr 2 do Zarządzenia nr 8/2020 Dyrektora Szkoły Podstawowej w Góralach z dnia 18 maja 2020 r. w sprawie: wewnętrznych procedur bezpieczeństwa w warunkach pandemii COVID-19 obowiązujących w Szkole Podstawowej w Góralach, w którym przekazują numery telefonu do szybkiego kontaktu z przedszkolem/szkołą.
- Każdorazowa zmiana danych kontaktowych podanych do wiadomości w szkole przez rodziców/prawnych opiekunów w formie maila na adres sp_gorale@poczta.onet.pl . podlega natychmiastowej aktualizacji przez wychowawców.
- Wymagane dane to aktualne numery telefonów komórkowych obydwojga rodziców oraz numery stacjonarne do zakładów pracy.
- Dane kontaktowe rodziców przechowywane są w formie osobnego dokumentu dołączonego do dziennika zajęć grupy oraz dostępne są w sekretariacie szkoły.
- Jeżeli zaistnieje potrzeba szybkiego kontaktu z rodzicami, wychowawca grupy przekazuje informację innemu pracownikowi szkoły.
- Kolejno pracownik wykonuje bezpośrednie połączenie telefoniczne do rodzica. Jeżeli ten nie odpowiada kontaktuje się z kolejnym wskazanym numerem telefonu drugiego rodzica. Jeżeli nie połączy się z jednym z rodziców, wykonuje telefon do zakładu pracy rodziców.
- Dane kontaktowe i dane osobowe dotyczące dziecka i jego rodziny, będą przetwarzane przez Szkołę Podstawową w Góralach, przekazane odpowiednim służbom sanitarnym w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia zachorowania na COVID 19 na terenie szkoły
Administratorem danych osobowych jest Szkoła Podstawowa w Góralach, Górale 11, 87-330 Jabłonowo PomorskieWrocław, telefon kontaktowy: 691611302 lub e-mail: sp_gorale@poczta.onet.pl.
- Kontakt do naszego inspektora ochrony danych: Sylwia Osowska Tel. 608579246 lub mail: osowska.alsa@gmail.pl.
- Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celach związanych z realizacją wyżej wskazanych celów przez Administratora i nie będą przetwarzane dla celów marketingowych lub w sposób zautomatyzowany.
Procedury zajęć opiekuńczo – wychowawczych
z elementami zajęć dydaktycznych
w Szkole Podstawowej w Góralach dla edukacji wczesnoszkolnej
1. Procedury zostały opracowane na podstawie wytycznych MEN, Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia.
2. Z zajęć w szkole mogą korzystać uczniowie zdrowi, bez objawów choroby zakaźnej, którzy zgłosili wniosek oraz uzyskali akceptację.
3. Dyrektor wraz z wychowawcami przygotowuje procedurę oraz zasady zajęć opiekuńczo-wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych w Szkole Podstawowej w Góralach podane do informacji Rodzicom i uczniom za pomocą dziennika vulcan.
4.Dyrektor wraz z wychowawcami organizuje zajęcia opiekuńczo – wychowawcze z elementami dydaktycznymi.
Organizacja zajęć
1.W celu zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego podczas organizacji zajęć opiekuńczo-wychowawczych z elementami dydaktyki szkoła będzie rygorystycznie przestrzegać zasad:
- minimalna przestrzeń nie może być mniejsza niż 4 m2 na osobę,
- 2 m dystansu społecznego pomiędzy osobami,
- 1,5 m odstępu pomiędzy stolikami w sali podczas pobytu w sali (1 uczeń – 1 ławka szkolna),
- maksymalnie 12 osób w grupie (+2 max za zgodą OP jeśli metraż sali pozwala). Przy określaniu liczby uczniów w grupie należy uwzględnić także rodzaj niepełnosprawności uczniów,
- w miarę możliwości do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele,
- w miarę możliwości jedna grupa uczniów przebywa w wyznaczonej i stałej Sali,
- w sali znajdują się przedmioty i sprzęty, które można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować,
- uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze,
- uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą,
- dzieci każdorazowo zabierają przyniesione przez siebie przybory do domu,
- rodzice zobowiązani są o ich zdezynfekowanie (dzieci nie zostawiają niczego „na drugi dzień”),
- dzieci korzystają tylko z przyborów przyniesionych z domu,
- nie organizuje się żadnych wyjść poza teren szkoły (np. spacer ),
- nauczyciel organizuje przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 min. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela,
ń) ograniczone będą aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami,
- przy sprzyjających warunkach pogodowych i smogowych, dzieci wraz z opiekunem mogą wyjść na boisko szkolne, ale z zachowaniem rygorów dystansu społecznego, zarówno między dziećmi i opiekunem z jednej grupy, jak i między grupami przebywającymi w tym samym czasie na boisku,
- na boisku mogą przebywać dwie grupy przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans,
- sprzęt na boisku wykorzystywany podczas zajęć powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany,
- w sali gimnastycznej mogą przebywać dwie grupy uczniów pod warunkiem dostosowania liczby dzieci do metrów powierzchni. Po każdych zajęciach używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte lub zdezynfekowane.
2. Zajęcia w szkole są zajęciami opiekuńczo – wychowawczymi z elementami dydaktyki.
3. Elementy dydaktyki dotyczą treści z zakresu edukacji społeczno-przyrodniczej, zdrowotnej, artystycznej (plastycznej, technicznej, muzycznej), zajęć kreatywnych i rozwijających kompetencje dziecka.
4. Decyzją Ministra Edukacji nauczanie zdalne realizowane jest na dotychczasowych zasadach.
5. Szkoła zaopatrzy pracowników w indywidualne środki ochrony osobistej: jednorazowe rękawiczki, maseczki, ewentualnie przyłbice.
6. Nauczyciele i inni pracownicy szkoły powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący min. 1,5 m.
7. Pracownik administracji oraz pracownicy obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
Przychodzenie do szkoły / pobyt w szkole:
1. W drodze do i ze szkoły uczeń korzysta z osłony na usta i nos oraz zachowuje dystans społeczny
2. W celu utrudnienia stykania się ze sobą poszczególnych grup uczniów, ustala się konkretne godziny przyjmowania dzieci do placówki – według harmonogramu.
3. Uczeń nie zabiera ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów (zabawek)
- Uczeń posiada swoje okrycie wierzchnie na krzesełku obok.
- Przed wejściem do szkoły uczeń obowiązkowo dezynfekuje ręce, a jeżeli ma zgłoszone przeciw wskazania zdrowotne do stosowania środków do dezynfekcji myje ręce.
- W trakcie pobytu dłuższego w szkole – uczeń powinien często myć ręce wodą z mydłem i nie podawać ręki na powitanie, zachowywać dystans, a także unikać dotykania oczu, nosa i ust.
- Uczeń powinien w odpowiedni sposób zasłaniać twarz podczas kichania czy kasłania.
- Uczeń unika większych skupisk uczniów, zachowuje dystans przebywając na korytarzu, w toalecie, innych pomieszczeniach wspólnych oraz na terenie szkoły.
- W przypadku informacji od Nauczyciela o takiej konieczności – Uczeń przynosi do szkoły własny zestaw podręczników i przyborów (nie można ich pożyczać od innych uczniów).
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
1. Przed wejściem do budynku szkoły należy umożliwić skorzystanie z płynu dezynfekującego do rąk oraz zamieścić informację o sposobie jego użycia oraz obowiązku dezynfekowaniu rąk przez wszystkie osoby wchodzące do szkoły.
2. Wszystkie osoby wchodzące do szkoły zobowiązane są do dezynfekcji dłoni, posiadania (założenia) rękawiczek ochronnych, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania.
3.Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
4. Monitorowane są codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
5. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
6.W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.
7.Monitorowana jest bieżąca dezynfekcja toalet.
………………………………………………
(podpis i pieczęć dyrektora)
Procedura Konsultacji na terenie Szkoły Podstawowej w Góralach
1. Procedury Konsultacji zostały opracowane na podstawie wytycznych MEN, Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia.
2. Z zajęć w formie konsultacji w szkole mogą korzystać uczniowie zdrowi, bez objawów choroby zakaźnej.
3. Dyrektor wraz z nauczycielami opracowuje harmonogram konsultacji, oraz procedurę Konsultacji i podaje do informacji Rodzicom i uczniom za pomocą Vulcana.
4. W celu zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego podczas organizacji konsultacji Szkoła będzie rygorystycznie przestrzegać zasad:
- 4 m2 na osobę,
- 2 m dystansu społecznego pomiędzy osobami,
- 1,5 m odstępu pomiędzy stolikami w sali podczas konsultacji,
- maksymalnie 12 osób w grupie (+2 max za zgodą OP jeśli metraż sali pozwala),
- szkoła zaopatruje pracowników w indywidualne środki ochrony osobistej: jednorazowe rękawiczki, maseczki, ewentualnie przyłbice,
- w drodze do i ze szkoły uczeń korzysta z osłony na usta i nos oraz zachowuje dystans społeczny,
- w strefie wydzielonej szkoły uczeń obowiązkowo dezynfekuje ręce, a jeżeli ma zgłoszone przeciw wskazania zdrowotne do stosowania środków do dezynfekcji myje ręce,
- w trakcie pobytu dłuższego w szkole – uczeń powinien często myć ręce wodą z mydłem i nie podawać ręki na powitanie, zachowywać dystans, a także unikać dotykania oczu, nosa i ust,
- uczeń powinien w odpowiedni sposób zasłaniać twarzy podczas kichania czy kasłania,
- uczeń unika większych skupisk uczniów, zachowuje dystans przebywając na korytarzu, w toalecie, innych pomieszczeniach wspólnych oraz na terenie szkoły,
- okrycie wierzchnie uczeń posiada ze sobą,
- co najmniej raz na godzinę sala jest wietrzona, nauczyciel dokonuje bieżącej dezynfekcji sali po każdej grupie,
- w przypadku informacji od nauczyciela o takiej konieczności – uczeń przynosi do szkoły własny zestaw podręczników i przyborów (nie można ich pożyczać od innych uczniów),
- po zakończeniu konsultacji w danym dniu– należy przeprowadzić dezynfekowanie powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, klawiatur, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w sali gdzie odbyły się konsultacje – monitorowane,
- po zakończeniu konsultacji należy przeprowadzić prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania czystości sal do konsultacji, pomieszczeń sanitarnych, ciągów komunikacyjnych – monitorowane,
5. Terminy konsultacji nauczyciel umieszcza na dzienniku (Vulcan)
6. Uczeń zapisuje się na konkretne konsultacje najpóźniej 3 dni przed planowanymi zajęciami u prowadzącego i oczekuje na informację zwrotną od nauczyciela.
7. Uczeń, który nie zapisał się w terminie nie może uczestniczyć w konsultacjach.
8. Uczeń nie umawia się na konsultacje, jeżeli jest chory lub w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji
9. Gdy uczeń zapisał się na konsultacje, a nie może przyjść, zgłasza ten fakt odpowiednio wcześniej w sposób ustalony - nauczyciel będzie mógł zaprosić w zastępstwie innego uczni
10. Zajęcia dla uczniów klasy 8 odbywają się w sali klasy VII.
11. Uczeń przychodzi 5 minut przed rozpoczęciem zajęć i czeka przed szkołą na nauczyciela, zachowując wymagany dystans społeczny.
………………………………………………
(podpis i pieczęć dyrektora)
Zasady obowiązujące podczas realizacji zajęć rewalidacyjnych.
- Od 25 maja br. w szkole organizowanie są zajęcia rewalidacyjne dla ucznia z kl. I - VIII
- Zajęcia są dobrowolne, a uczestnictwo w nich ucznia zależy od decyzji rodziców dziecka.
- W zajęciach nie może uczestniczyć uczeń oraz kadra pedagogiczna, którzy są objęci kwarantanną lub izolacją albo mają objawy choroby zakaźnej.
- Na zajęciach informuje się ucznia, w sposób dostosowany do jego możliwości psychofizycznych, o ryzyku, jakie niesie ze sobą nieprzestrzeganie zasad higieny oraz przekazywanie wskazówek Głównego Inspektora Sanitarnego w powyższym zakresie.
- Zajęcia będą odbywać się z tym samym nauczycielem w izbie lekcyjnej klasy VIII.
Zasady korzystania z biblioteki
- Biblioteka szkolna będzie czynna codzienne w godz. od 9:00 do 12:00.
- Uczniowie telefonicznie, emailem lub poprzez dziennik zamawiają lektury lub inne książki.
- Książki, lektury które zostaną przygotowane przez bibliotekarza i wyłożone dla ucznia na specjalnym stoliku w bibliotece.
- Zamówione lektury, książki będą podpisane dla którego ucznia są przygotowane i wyłożone na stolik dzień przed odebraniem ich przez ucznia.
- Uczeń, który oddaje książki, lektury zostawia je na korytarzu na II piętrze szkoły z umieszczoną informacją - imię, nazwisko, klasa do której uczęszcza oraz data oddania.
Zespół Szkół Jabłonowo
Zespół Szkół J-wo
Oferta Jabłonowo
Ulotka rekrutacyjna
O C H O T N I C Z E H U F C E P R A C Y
2 – 1 HUFIEC PRACY W BRODNICY
87 – 300 Brodnica, ul. Przykop 57/6,
tel. 56 4940163
e-mail 2-1hp.brodnica@ohp.pl
Hufiec Pracy w Brodnicy prowadzi nabór do VII i VIII klasy Szkoły Podstawowej dla Dorosłych na rok szkolny 2020/2021
DLACZEGO WARTO UCZESTNICZYĆ W OHP ???
Ochotnicze Hufce Pracy zapewniają:
- Wsparcie w zakresie funkcji opiekuńczo – wychowawczej poprzez objęcie każdego uczestnika opieką wychowawcy hufca,
- Pomoc w wyborze zawodu- korzystanie z usług doradcy zawodowego,
- Pomoc w podjęciu praktycznej nauki zawodu – wybór pracodawcy, załatwienie formalności związanych z podjęciem pracy w charakterze młodocianego pracownika,
- Ofertę zagospodarowania czasu wolnego oraz warunki do rozwijania zainteresowań (koła tematyczne, wycieczki krajowe i zagraniczne, zawody sportowe, konkursy, wydarzenia kulturalne),
- Monitorowanie postępów w nauce, wsparcie w zakresie nauczania, zajęcia wyrównawcze w przypadku trudności w nauce.
Wszystkie oferowane działania są bezpłatne!!!
Zwycięzcy konkursów otrzymują ciekawe nagrody!!!
Hufiec Pracy prowadzi nabór oraz organizuje kształcenie ogólne przy współpracy z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy .
Nasi uczestnicy mogą korzystać z następujących form kształcenia:
- Szkoła Podstawowa dla dorosłych - klasa VII i VIII,
- Szkoła Branżowa I stopnia,
- Szkolenie kursowe ( tylko praktyki zawodowe, bez kształcenia ogólnego).
Warunkiem przyjęcia do hufca jest odpowiedni wiek – ukończone 15 lat i nie ukończone 18 lat. Kandydaci do szkoły podstawowej muszą też posiadać skierowanie z poradni psychologiczno – pedagogicznej.
Zapisy rozpoczęte!!!
Prosimy o pilne podjęcie decyzji celem stworzenia warunków do zorganizowania klas.
Więcej informacji na temat oferty można uzyskać w siedzibie Hufca Pracy:
87 – 300 Brodnica, ul. Przykop 57/6,
tel. 56 4940163, pon.-pt. w godzinach 7:45 – 15:45
oraz na naszej stronie na Facebook : 2-1 Hufiec Pracy w Brodnicy
e-mail 2-1hp.brodnica@ohp.pl
Informujemy o możliwości skorzystania z oferty Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Grudziądzu, który dysponuje internatem z bezpłatnym zakwaterowaniem i wyżywieniem.
Załączniki :
- Zał. 1 – prezentacja działań 2-1 HP,
- Zał. 2 – wzory podstawowych dokumentów wymaganych przy rekrutacji.
Propozycja VI Liceum Ogólnokształcącego im.Zesłańców Sybiru w Toruniu dla uczniów klas 8
Propozycja VI Liceum Ogólnokształcącego im.Zesłańców Sybiru w Toruniu dla uczniów klas 8
VI Liceum Ogólnokształcące im. Zesłańców Sybiru położone jest w centrum Torunia,
na Osiedlu Chrobrego, w pobliżu Starówki.W okolicy znajdują się liczne przystanki różnych linii tramwajowych i autobusowych,
a także stacje kolejowe, dworzec PKS, co bardzo ułatwia komunikację ze szkołą. Zajęcia odbywają się w dwupiętrowym budynku z lat 70 XX wieku. Szkoła posiada salę gimnastyczną, mini siłownię, salkę do ćwiczeń samoobrony, boisko Orlik, siłownię zewnętrzną, boisko do ćwiczeń lekkoatletycznych.Zajęcia odbywają się w nowocześnie wyposażonych salach i pracowniach lekcyjnych. We wszystkich znajdują się projektory multimedialne, w kilku tablice interaktywne. Szkoła posiada bogato wyposażoną bibliotekę z czytelnią i szkolnym centrum informatycznym
ze stałym dostępem do Internetu.W naszej szkole od 2007 roku istnieją klasy mundurowe - mamy szerokie doświadczenie, bogatą współpracę z jednostkami, instytucjami i wyższymi szkołami wojskowymi, na których studiują nasi absolwenci. W bieżącym roku szkolnym proponujemy ponadto naukę w klasie pożarniczo-ratowniczej, z podziałem na grupy.
Oprócz obowiązkowego języka angielskiego w szkole do wyboru są języki: hiszpański, niemiecki i rosyjski, których nauczamy w grupach międzyoddziałowych, tzn. uczniowie klas pierwszych wybierają jeden język obcy spośród wskazanych do wyboru. Grupa może być utworzona w przypadku zgłoszenia min.13 osób, które wybrały dany język obcy. Jeżeli liczba chętnych będzie mniejsza niż wymagana, kandydat wskazuje chęć nauki języka obcego w grupie, która została utworzona.
W ubiegłym roku szkolnym szkoła wzbogaciła się w drukarkę 3D w celu prowadzenia zajęć pozalekcyjnych, przygotowujących zainteresowanych uczniów do stosowania nowych technologii. Szkoła bierze udział w wielu projektach wspomagających procesy nauczania i wychowania. Jako jedyna szkoła ponadgimnazjalna w województwie realizuje innowację pedagogiczną pod nazwą: "Wychować człowieka mądrego" wdrażającą metodę tutoringu. W ramach programu "Nauka to takie proste" prowadzone były zajęcia w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Uczniowie poszerzają swoje zainteresowania podczas zajęć pozalekcyjnych: turystycznych, strzeleckich i pierwszej pomocy przedmedycznej, sportowych, języków obcych, historycznych. Uczniowie mogą rozwijać swoje zdolności dziennikarskie w nowym, szkolnym studiu telewizyjnym. W szkole znajduje się gabinet pielęgniarki szkolnej, która prowadzi liczne programy profilaktyczne, a także służy pomocą w nagłych wypadkach.
Lekcje odbywają się od godz. 8.00 do 15.20.
Uczniowie spoza Torunia korzystają z internatów w sąsiednich szkołach, których wykaz znajduje sie na stronie szkoły.
Klasa mundurowa
Uczniowie zapoznają się ze służbą i zawodem żołnierza różnych specjalności dzięki wieloletniej współpracy szkoły z jednostkami wojskowymi i wyższymi szkołami wojskowymi na terenie całego kraju i przygotowują do podjęcia dalszego kształcenia na wyższych uczelniach. Szkoła współpracuje między innymi z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, 12.Wojskowym Oddziałem Gospodarczym w Toruniu, 6.Samodzielnym Oddziałem Geograficznym w Toruniu, Bazą Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu, Akademią Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademią Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Wojskami Obrony Tereytorialnej i innymi). Uczniowie uczestniczą w jednym kilkudniowym obozie w roku szkolnym.
Klasa pożarniczo-ratownicza
Przy współpracy z Państwową Strażą Pożarną, uczniowie zapoznają się ze służbą
i zawodem strażaka i przygotowują się do dalszego kształcenia na wyższych uczelniach. Podczas nauki uczniowie uczestniczą w jednym obozie w ciągu roku szkolnego.Przy współpracy z Grupą Ratowniczą PCK uczniowie poznają pracę ratownika medycznego, przechodzą szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, przygotowują się do podjęcia dalszego kształcenia na wyższych uczelniach
Oświadczenie Burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie
Burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie podjął decyzję o utrzymaniu dotychczasowego stanu zamknięcia placówek do dnia 24 maja 2020r. Oświadczenie w załączniku.
Rekrutacja na rok szkolny 2020/2021
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Góralach prosi o zgłaszanie dzieci do oddziału "O"(rocznik 2014) i do oddziału 4-5 latków (rocznik 2015 i 2016 - dziecko musi mieć skończone 4 lata). Dzieci można zgłaszać telefoniczne (nr telefonu 691611302). Regina Szczotek - dyrektor szkoły.
Archiwum Aktualności
- Sierpień 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Grudzień 2022
- Październik 2022
- Sierpień 2022
- Czerwiec 2022
- Luty 2022
- Listopad 2021
- Wrzesień 2021
- Sierpień 2021
- Lipiec 2021
- Czerwiec 2021
- Maj 2021
- Kwiecień 2021
- Marzec 2021
- Luty 2021
- Styczeń 2021
- Grudzień 2020
- Listopad 2020
- Wrzesień 2020
- Sierpień 2020
- Wszystkie