• Nasz profil

• Historia

• Z ralacji świadków jeszcze żyjących wynika, że szkoła istniała przed II wojną światową. Po wyzwoleniu spod okupacji hitlerowskiej szkoła przedstawiała obraz wewnętrznego zniszczenia. Porozbijane drzwi, potłuczone szyby w oknach, poniszczone i porozrzucane pomoce naukowe, poniszczone ławy, itp. Oto obraz stanu szkoły jaki zastał pierwszy kierownik  tutejszej szkoły Pan Dejewski. Nie zrażając się trudnościami, pełen zapału do pracy rozpoczął w kwietniu 1945 roku naukę. Pracował wówczas ze swą żoną i nauczycielką Zofią Fafińską. Z początkiem roku szkolnego 1946/47 stanowisko kierownika szkoły objęła Pani Stanisława Różańska - Konicka. Była to szkoła siedmioklasowa. Rok szkolny 1954/55 - następuje zmiana kierownika, funkcję tę obejmuje Pan Eugeniusz Boberek. Od roku 1966/67 funkcjonuje jako szkoła ośmioklasowa. Kolejni dyrektorzy szkoły: w latach 1977-1990 - Pan Eugeniusz Badowski, od 1990 i obecnie Pani Regina Szczotek.

Społeczeństwo wsi Górale dla uczczenia 25-lecia P.R.L. postanowiło w czynie społecznym zbudować szkołę w naszej miejscowości. Było to w roku 1968. Wybrano na specjalnym zebraniu z rodziców i mieszkańców naszej wsi Komitet Budowy Szkoły w następującym składzie: Boberek Eugeniusz, Seroczyński Jan, Rosłaniec Wacław, Metkowski Henryk, Berent Alojzy, Kurkelewicz Józef, Talaśka Maksym, Kuligowska Stefania, Wartacz Józef, Łukaszewicz Antoni, Wargacki Adam, Kreft Piotr, Tylicki Mateusz, Dobrzyński Stanisław, Łukasik Dionizy, Murawski Władysław, Olszewski Feliks, Jaksulski Leon, Wiśniewski Marian, Giziński Maksimilian.

Z tą chwilą przystąpiono do gromadzenia materiałów budowlanych, kamienia i cegieł. Zakupiono oborę z plebanki w Góralach na rozbiórkę.Dzięki poparciu władz powiatowych w Brodnicy i zrozumieniu Dyrekcji Technikum Budowlanego w Toruniu z pomoca przyszli nam uczniowie tegoż technikum. Pracę rozpoczęliśmy w dniu 20.IV.1969. r. Przybyli uczniowie technikum rozpoczęli pracę pod kierunkiem Pana inż. Bronisława Kowalskiego - nauczyciela tej szkoły. Uczniowie pracowali do końca lipca tegoż roku. Następny okres budowy był trudny ze względu na brak fachowców. Dzięki usilnym staraniom Komitetu Budowy Szkoły pozyskano odpowiednich fachowców, którzy dalej kontynuowali pracę, jednak z mniejszym nasileniem. Dużą przeszkodą była dla nas zima, która przerwała prace, szczególnie murarskie. Ostatecznie zakończenie prac nastąpiło w miesiącu wrześniu 1970 r. Uroczystego otwarcia dokonano w obecności najwyższych władz partyjnych i państwowych naszego powiatu. Z dniem 1.X.1970. r. rozpoczęliśmy naukę w nowej szkole.

Rok 1996 - to dalsza rozbudowa szkoły. W październiku 1997 roku oddano do użytku nową, pełnowymiarową salę gimnastyczną z zapleczem oraz dwie izby lekcyjne. Rok 2002 - budujemy II piętro szkoły, zmieniamy dach na budynku szkoły.